RT9080N-33GJ5
Mfr.Part #
RT9080N-33GJ5
Datasheet
RT9080N-33GJ5
Description
IC REG LIN 3.3V 600MA TSOT23-5
Stock
104
Current - Output :
600mA
Current - Quiescent (Iq) :
4 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.53V @ 600mA